O nás

Home / O nás

AQUA KLUB Liberec

V šedesátých letech minulého století se v našich kinech promítaly první filmy s potápěčskou tématikou. Byly to hlavně  tři filmy a to “Výprava Xarifa”, “Dobrodružství v Rudém moři” a “Čtyři z Moany”. Pod vlivem těchto filmů se mnozí začali o potápění zajímat a začaly vznikat první potápěčské kluby. Jedním z nejstarších klubů, né-li vůbec nejstarším, je AQUA KLUB Liberec.

V letech 1956 až 1957 dochází ke schůzkám asi 10-ti zájemců o potápění na Liberecké přehradě. V roce 1958 se pět, dnes již veteránů (Kazimír Budina, Emil Špidlen, Zdeněk Kuře, Jaroslav Vlk, František Hněvsa) dohodlo a založili Kroužek potápění přo ZO (základní organizace) Svazarmu (Svaz pro spolupráci s armádou) národního podniku Textilana Liberec. Protože se v té době nedalo jít jen tak do obchodu a koupit si potápěčskou výstroj a výzbroj, museli si tito “veteráni” všechno vyrábět sami (ploutve, masky, šnorchly) a dokonce se jim podařilo vyrobit i plicní automatiku. Pouze lahve nebylo možno vyrobit a proto se používaly lahve pro různé techhnické plyny, hlavně pro kyslík. V roce 1958 bylo potápění zařazeno do branných sportů a v květnu 1958 byl založen AQUA klub Liberec jako ZO Svazarmu Liberec.

Prvním předsedou klubu byl Zdeněk Kuře a organizace měla asi 15 členů dospělého věku.  Postupem doby se tento sport začal více rozvíjet a popularizovat, jak po stránce technické tak sportovní. Začaly se pořádat závody okresní, oblastní i celorepublikové. První závody se pořádaly v orientačním potápění a v roce 1962 se konalo první mistrovství republiky. Jakmile se začala zakládat tréninková střediska mládeže, přijímal AQUA KLUB mládež i děti. První tréninky v bazénu byly v městských lázních, kde byl výukový 20-ti metrový bazén. V 80.letech se vybudovalo několik školních bazénů (o délce 12,5 m) a bazén u školy na Františkově (o délce 25 m). V roce 1985 byl uveden do provozu 50-ti metrový bazén, což nám umožnilo rozdělení tréninkových hodin. Na 25-ti metrovém bazénu na Františkově trénovaly děti do 13 let a na 50-ti metrovém bazénu děti od 14 let a dospělí. Závodníci se rozdělili na dvě skupiny a to na závodníky bazénové a závodníky orientační. Mnoho jedinců se zúčasťnovalo závodů jak v bazénu, tak na volné vodě v orientaci.

Mnozí členové AQUA KLUBu se stali členy reprezentačních družstev Československa a později i České republiky. Účastnili se na Mistrovství Evropy, Mistrovství světa a světových pohárů. Na mezinárodním poli byli členové našeho klubu velice úspěšní, protože získali mnoho titulů mistra světa, mistra Evropy a dalších umístění v první desítce účastníků. A to hlavně v orientačním potápění. AQUA KLUB je také pořadatelem velkých mezinárodních soutěží např. Mistrovství Evropy juniorů v bazénu, Mistrovství Evropy a světa v orientačním potápění a skoro každoročně pořádáme světový pohár v orientačním potápění.

Historie